Neexistuje ztracený hlas! Každý má svoji cenu.

15. 10. 2017

Slyšíte to každé volby: „Těm malým stranám hlas nedávej, to je ztracený hlas“. Rozhodně to tak není! Citím to jen jako nátlak „velkých stran“, vládnoucích desítky let, ve snaze nepustit mezi sebe někoho dalšího. Sám mám takovou, několik let starou, zkušenost. Zvažoval jsem dát hlas ODS nebo tehdy nové Straně svobodých občanů. ODS jsem do té doby volil vždy a dal jsem jí opět důvěru. Říkal jsem si, že ač mi už několik let štvou, můj hlas by jim mohl chybět. V dalších letech jsem nestačil zírat nad jejich kroky, které se zcela lišily od volebního programu, kterému jsem důvěřoval.

Malé strany to mají mnohem složitější. Zejména v tom, že mají mnohem méně prostředků na vlastní propagaci. Jejich členové dělají politiku po civilním zaměstnání, povětšinou za vlastní peníze, které do propagace investují. Jsou to blázni? Možná, ale jen se prostě nechtějí smířit se současným systémem a snaží se do politiky dostat slušnost a narušit zajeté pořádky. Každopádně, kdyby malé strany dostaly v možnostech své prezentace stejně prostoru jako ty „velké“, byly by jejich možnosti nesrovnatelně vyšší. Když byl nedávno předseda Svobodných Petr Mach účastníkem předvolební „superdebaty“ na iDNES.cz, sympatizovalo s ním v hlasování 16% sledujících.

Když se podívám na průzkumy předkládané médii, nemám iluzi, že každý průzkum má své zadání. Stačí se podívat jen na minimální vzorek, obyvkle maximálně několik stovek, respondentů. Setkal jsem se s průzkumem, kde nebyla strana, jejíž byl respondent voličem, ani nabízena. Pak je ten výsledek logický.

Proto prosím – nebojte se dát hlas tomu, jehož myšlenky jsou Vám nejbližší. Bez ohledu na to, kolik preferencí mu právě dávají průzkumy nebo kolik prostoru mu nabízejí média. Ten hlas nepropadne! Volit menší zlo je pořád zlo!

Zpět