Proč ani kotlíková dotace není spása

06. 1. 2016

Při sledování televize, čtení zpráv, internetu nebo tisku jste za posledních pár týdnů jistě nemohli minout reklamu na možnost takzvané kotlíkové dotace. Co je obecně dotace? Peníze na ni nejsou vyčarované – definice je snadná: něco vezmeme všem a pak to dáme jen někomu.
A co je cílem kotlíkové dotace? Prý zlepšení stavu ovzduší(1).

V souhrnu to tedy funguje tak, že všichni daňoví poplatníci, tedy i ti, kteří kotel nemají a nepotřebují, se složí těm, kteří si o dotaci na kotel požádají. Jestliže Vám to přijde podivné, pak vězte, že v dnešní době je to již zcela standartní a pokud budou lidé volit za koblihu, jiné to ani být nemůže.

Přesto kolem sebe nemálo slyším, že ačkoliv jsou dotace obecně špatné, tak tohle je přece spása, díky které budeme na vesnicích dýchat zase čistý vzdoušek. Já si to nemyslím a pokusím se vysvětlit proč.

Už jen ten způsob propagace. V televizi i jiných médiích běží reklama, která není zadarmo a opět ji neplatí nikdo jiný než my, daňoví poplatníci. Cílem je nabídka pro občany využít dotaci na koupi nového kotle. Není tajemstvím, že od 1. 9. 2022 budou všechny kotle první a druhé emisní třídy zakázané(2). To znamená, že povinná výměna výhledově nečeká pouze žadatele o dotaci, ale všechny majitele těchto tzv. „neekologických“ kotlů. A když kotel nebudete chtít vyměnit? Nebojte, on už vám to nějaký úředník přijde vysvětlit až k Vám domů(3). A zkuste si tak dovolit oponovat nebo ho dokonce urazit!(4)

Česká republika dostala od EU dotaci 9 miliard korun maximálně na 100 000 kotlů, takže není tak složité si spočítat, že se dostane zhruba jen na slabou třetinu vyvolených, kteří nebudou otálet, protože v České republice je nyní asi 350 000 tzv. „neekologických“ kotlů. Plzeňský kraj počítá v první etapě s výměnou asi 1 540 starých kotlů. Ke spěchu doslova vyzývá i ministr Brabec(5).

Se samotnou dotací to ještě není jen tak. Abyste na ni měli nárok, musíte splnit několik podmínek. Pokud Váš dům nesplňuje minimálně energetickou třídu C, je nutné realizovat některá stanovená mikro-energetická opatření. K tomu stačí třeba jen dílčí výměna oken. A nebojte, také na ni lze využít další dotační program „Nová zelená úsporám“(6). Jestli Vás napadlo, že by starý kotel šel ještě někde použít, tak to můžete také vypustit, protože další z podmínek je doložit doklad o likvidaci starého kotle (7).

Ještě je dobré si udělat představu, na kolik tedy ta výměna asi tak vyjde. Lidé na venkově, kde má mít údajně dotace nejvyšší efekt, topí převážně pevnými palivy. Důvod je jednoduchý. Je to stále ekonomicky nejvýhodnější. Řada lidí má vlastní zásoby dřeva, případně si doobjedná uhlí. V naší obci proběhla plynofikace před asi 15 lety a přesto dodnes topí plynem pouze jednotky domácností. Není se čemu divit. Ekonomicky to není úplně výhodné.

Nový kotel na pevná paliva třetí emisní třídy se dnes dá pořídit za částku pod 15 tisíc korun(8). Pokud plánujete takový kotel zakoupit, pospěšte si, od roku 2018 totiž z českého trhu zmizí(9), přestože termín zákazu jeho používání zatím stanoven nebyl. Dotačním program se vztahuje pouze na kotle čtvrté a páté emisní třídy. Výměna Vás v případě plynového kondenzačního kotle podle Státního fondu životního prostředí vyjde na přibližně 60 tis. korun za celý projekt. Z toho výše dotace bude činit 80%, tedy asi 48 tis. korun(6). Když budete trvat na kotli na pevná paliva, dá se celý projekt realizovat za něco méně – přibližně 40 tis. korun. Ale pozor, na takový kotel dostanete nižší dotaci už jen ve výši 70%. Takže z vlastních zdrojů budete muset použít při nejmenším opět asi 12 tis. korun. Tedy jen o necelé tři tisíce méně než za nový kotel třetí emisní třídy bez dotace. Navíc nutno dodat, že se jedná o opravdu nejlevnější řešení.

A jak to bude s tím čistým vzdouškem? Vždycky říkám, že všechno je hlavně v lidech a jejich odpovědnosti. Za předpokladu, že lidé budou topit věci, které do kotle nepatří, nepomůže ani kotel páté emisní třídy. Ostatně na to upozorňuje i výrobce takového kotle: POZOR! Špatná kvalita paliva může výrazně negativně ovlivnit výkon a emisní parametry kotle(10).

Kotlíkové dotace bych přirovnal ke státním příspěvkům politickým stranám. Nejsou správné a dále bych je nepodporoval, ale jestliže jsou nyní platné a jedna strana se jich zřekne, nikdy nemůže porazit ty ostatní, pokud nemá v záloze sponzora s kapitálem v řádu desítek miliónů korun.
Jestli plánujete výměnu kotle a preferujete takový, který odpovídá podmínkám dotačního programu(11), jděte do toho. Dotace nejsou férové, avšak v případě kotlíkové dotace je to jedna z mála možností, jak si za cenu byrokracie vzít zpátky něco z toho, co Vám stát vzal. Ale chvátejte, kotle s dotací nejsou pro každého! Když si kotel nekoupíte, třeba jen z principu, že jste proti dotacím, je možné, že si budete za pár let vyčítat, že soused má nový kotel lepší než Vy, který si pořídil z části i za Vaše peníze. Pokud budeme stále členy EU, bude Vás koupě kotle pak čekat (spodá-li ten současný do kategorie od roku 2022 zakázaných) tak i tak, avšak za plnou cenu a nic levného to nebude.

Zpět