Proč podporuji občany Horažďovicka v úsilí proti stavbě úložiště jaderného odpadu

07. 1. 2018

První sobota v novém roce má každoročně na programu pochod kolem Chanovic na Horažďovicku. Jeho účastníci touto formou vyjadřují nesouhlas se stavbou úložiště jaderného odpadu v lokalitě „Březový potok“. Když mi to čas dovolí, rád se podobných akcí účastním. Svým způsobem obdivuji tu snahu a soudružnost lidí se stejným cílem.

Po každé takové akci si také vyslechnu, proč to vlastně dělám – protestovat proti úložišti jaderného odpadu. Přece potřebujeme elektrickou energii a odpad je třeba někam ukládat. To, že energii potřebujeme, je jasné. A upřímně jsem velmi rád, že česká vláda vidí budoucnost právě v jaderné energii.

Ale co s tím odpadem? Je třeba ho ukládat pod zem? To si myslí Evropská unie(1). Ale proč se tedy lidé tak bojí? V referendech na Horažďovicku hlasovalo 98% občanů proti výstavbě hlubinného úložiště. Možná by hlasovali jinak, kdyby podobné zařízení již někde fungovalo. Jenže tak to není. První takové úložiště se buduje ve Finsku. Jeho otevření je plánováno někdy kolem roku 2020(2). A věřte, i tam lidé nejsou v klidu.

Co se tedy s tím odpadem dělá v současnosti? V jaderné elektrárně Temelín je zprovozněn sklad vyhořelého jaderného paliva. To po vyjmutí z reaktoru chladne v bazénech přímo v reaktorové hale několik let a pak je uskladněno ve speciálních kontejnerech. Aktuální kapacita kontejnerů dostačuje na příštích 30 let a v případě potřeby je možné ji rozšířit. Tyto informace mně byli poskytnuty při návštěvě Temelína před 4 měsíci.

Navíc probíhá vývoj hledání možností recyklace jaderného odpadu. Možnosti tedy jsou. I když někdo namítne, že je třeba myslet na budoucnost. Pokud ji někdo vidí v hlubinných úložištích, nejsem proti. Ale je nutné najít takovou lokalitu, která bude vhodná z hlediska přírodních podmínek a současně se na ní lidé budou ochotni domluvit.

Lokalita Březový potok je výjimečná tím, že jsou všechny obce jednotné proti průzkumu i stavbě už celých 16 let. Odmítli několik nabídek státu, ten to však nechce pochopit. Každý si snadno řekne, proč ti lidé protestují. Ono se to řekne, dokud se to dotyčného netýká. Líbilo by se Vám, kdyby tatíček stát přišel na Váš pozemek a bez Vašeho souhlasu na něm začal provádět byť jen průzkumy? Mě tedy ne. Právě proto mám pro jejich snahy pochopení!

Zpět